Stephen Wiltshire – detailní panorama z paměti

Stephen Wiltshire je britský umělec, který se proslavil kresbou několikametrových detailních panoramat známých měst jako jsou New York, Londýn, Madrid a další. Důležitý je ale fakt, že všechny tyto díla dokázal nakreslit jen po pár minutách ve vrtulníku díky své dobře vyvinuté fotografické paměti.

V USA se proslavil zejména kresbou New Yorku díky obrovskému zájmu amerických médií. Jeho největší obraz měří na šířku celých 16 metrů a je zde ztvárněno Tokio. Umělec si také otevřel vlastní galerii se kterou mu pomáhá jeho starší sestra Annette. Například reprodukci Tokyo Panorama 314 x 33 cm zakoupíte za  £ 495.00.

Narodil se v roce 1974 a jako dítě byl velmi tichý a nekomunikoval s ostatními lidmi. Ve 3 letech mu byl diagnostikován autismus, nemluvil a žil si ve vlastním světě.

V pěti letech začal chodit do školy v Londýně a začal se projevovat jeho zájem o kreslení, jeho díla měly už tenkrát skvěle zpracovanou perspektivu. Jeho učitelé ho chtěl podpořit v mluvení, proto ho nutili si o pomůcky ke kreslení říci. Nejprve vydával pouze zvuky, později se naučil první slovo (papír), a nakonec v devíti letech začal plně mluvit.

Jako dítě začal vyhrávat první umělecké soutěže a začal se o něj zajímat místní média. V roce 1987 ho bývalý prezident londýnské Královské akademie umění označil za „možná nejlepšího dětského umělce v Británii“. Tento rok také (s pomocí) vydal první knihu skečů – Drawings.

Brzy se vydal poprvé do zahraničí, přesněji do New Yorku, kde začal tvořit slavné mrakodrapy jako Empire State Building nebo Chrysler Building. Přibývaly další slavná města až vznikla další kniha Cities (1989), později ještě Floating Cities (1991).

Byl mu udělen Řád britského impéria.

 

Pro zajímavost odkaz na fotografickou dokumentaci tvorby London Panorama zde (oficiální stránky).

https://www.stephenwiltshire.co.uk/biography.aspx

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *