Vita et passio sancti Wenceslai et sancte Ludmile ave eius – Strachkvas (obsah, postavy)

Strachkvas

👤Strachkvas

Více informací

 

📖Děj knihy

Život a umučení svatého Václava a jeho babičky svaté Ludmily začíná popisem zbožnosti a moudrosti kněžny Ludmily, manželky prvního křesťanského knížete Bořivoje. Ludmila se po Bořivojově smrti věnuje výchově svého vnuka Václava v křesťanské víře a vladaření. Její snaha o šíření křesťanství a Václavova zbožnost však vyvolávají nevoli pohanské části obyvatelstva a zejména Václavovy matky Drahomíry.

Drahomíra, pohánka, nesnáší Ludmilin vliv na Václava a touží po moci. Začíná nenávidět svou tchyni a tajně plánuje její smrt. Najímá si dva vrahy, Tunnu a Gommona, kteří se vydávají na cestu do Tetína, kde Ludmila pobývá. V noci se vloudí do kněžnina pokoje a uškrtí ji jejím vlastním závojem. Ludmila umírá mučednickou smrtí. Poté je pohřbena u kostela svatého Michala na Tetíně, ale její hrob není označen žádným znamením.

Po Ludmilině smrti Drahomíra přebírá vládu a snaží se potlačit křesťanství. Václav, stále ještě mladý, je nucen ustoupit do pozadí. Postupně však získává na síle a po dosažení dospělosti přebírá vládu od své matky. Začíná s horlivostí šířit křesťanství, stavět kostely a podporovat kněze. Jeho zbožnost a spravedlivá vláda mu získávají přízeň lidu, ale zároveň rostoucí nenávist jeho protivníků, kteří nesouhlasí s jeho politikou a křesťanskou vírou.

Mezi Václavovy nepřátele patří i jeho bratr Boleslav. Boleslav závidí Václavovi moc a popularitu a touží po knížecím stolci. Spikne se s několika šlechtici proti svému bratrovi a rozhodne se ho zavraždit. Pod záminkou pozvání na oslavu svátku svatých Kosmy a Damiána vyláká Václava do Staré Boleslavi.

Václav, nic netušíc o bratrově zradě, se i se svou družinou vydává na cestu. Po příchodu do Boleslavi je vřele přivítán svým bratrem. Boleslav se však chová falešně a skrývá své zlé úmysly. Následujícího dne ráno, když se Václav vydává do kostela na ranní modlitbu, ho u dveří kostela přepadnou Boleslavovi ozbrojenci. Václav se brání, ale je v přesile. Boleslav, který celou scénu sleduje, nakonec sám tasí meč a zasadí svému bratrovi smrtelnou ránu.

Václav padá mrtev k zemi, stává se mučedníkem za křesťanskou víru. Jeho tělo je nejprve pohřbeno v Boleslavi, ale po třech letech jsou jeho ostatky přeneseny do Prahy do kostela svatého Víta, který Václav nechal vystavět.

Po Václavově smrti se Boleslav stává knížetem. Zpočátku se snaží skrýt svou vinu na bratrově smrti, ale později ho trápí výčitky svědomí. Nakonec se káje a snaží se odčinit svůj čin šířením křesťanství a podporou církve. Přispívá k rozkvětu země a upevnění křesťanské víry. I přes svůj těžký hřích se nakonec stává uctívaným panovníkem.

Legenda o svatém Václavovi a svaté Ludmile se stává důležitou součástí české historie a národní identity. Václav je prohlášen za patrona české země a jeho svátek se stává významným dnem. Příběh o jeho mučednické smrti a Ludmilině zbožnosti se předává z generace na generaci a inspiruje křesťany po celá staletí. Zavraždění u dveří kostela a zrada vlastního bratra se stávají symbolem zla a nespravedlnosti, zatímco Václavova statečnost a víra v Boha se stávají symbolem dobra a naděje.

 

👥 Postavy v díle

Václav: zbožný, vzdělaný, mírumilovný kníže, oddaný křesťanství, pečuje o chudé a šíří víru; vyhýbá se násilí a raději volí diplomacii, ctí svou babičku Ludmilu ⯀ Ludmila: zbožná křesťanka, podporuje šíření křesťanství, moudrá a vzdělaná žena s velkým vlivem, vychovává Václava v křesťanské víře; statečná a odhodlaná bránit svou víru i za cenu života ⯀ Drahomíra: Václavova matka, pohanská, soupeří s Ludmilou o vliv na Václava a o moc v zemi, netolerantní ke křesťanství, krutá a bezcitná, zodpovědná za Ludmilinu smrt ⯀ Boleslav: Václavův bratr, ambiciózní a závistivý, podněcován Drahomírou proti Václavovi, zodpovědný za Václavovu vraždu. ⯀ ⯀ ⯀ ⯀

 

Tento materiál nám zaslal(a) Jiřík a jeho správnost nebyla kontrolována. Ověřené materiály najdete například na stránkách níže:

Rozbory Studijni-svet.cz   Materiály Rozbor-dila.cz