Bioptické vyšetření (význam a cíle) – obecná patologie (VŠ)

Téma: Bioptické vyšetření – význam a cíle

Předmět: Obecná patologie/Lékařství

Zaslal(a): JaničkaSestřička

 

Biopsie je vyšetření tkáňového vzorku nebo orgánu žijícího pacienta. Zaznamenává po 2. sv. válce trvalý nárůst jak počtem –  zejména s rozvojem endoskopických technik, tak zejména nároků na podrobnost vlastních bioptických vyšetření.

 

Cíle

– diagnóza nemoci
– nádorová patologie – staging, grading
– určení účinnosti léčby

 

Postup

Materiál doručený do laboratoře je patologem popsán a odebrány excize k dalšímu zpracování – nejobvykleji dodán formolem fixovaný vzorek a zpracován do parafinového bloku.

 

Z parafinových bloků jsou krájeny řezy na podložní skla (tl. obvykle kolem 5µm), vypnuty na tepelné ploténce, barveny a následně montovány do montovacího media a překryty krycím sklem. Tak vzniká histologický preparát.

 

„Klasická“ biopsie (formol parafinová technika)

– jednoduchá – dva dny
– imuno reakce – další dva dny
– prokrajování- další dva dny
– onkol. dg. – WHO klasifikace

 

„Klasická“ biopsie  (formol parafinovou  technikou ) trvá  v základním zpracování dva dny. Případné prokrajování a/nebo imunohistochemické došetření vyžaduje další dva dny, těchto vyšetření může složitější diagnóza vyžadovat několik po sobě.
Každý nádorový proces je diagnosticky zařazen dle mezinárodní klasifikace SZO (WHO).

 

Peroperační biopsie – zmrazený řez

– výsledek  BĚHEM MINUT !!!
– morfologické artefakty (kombinace s cytologií)
– limitovaný rozsah vyšetření
– limitovaný čas

 

Zvláštním případem biopsie je preoperační biopsie – zmrazený řez. Výsledek musí poskytnout v době, kdy je pacient v narkóze během minut.
Rozsah vyšetření je limitovaný, limitovaný je i čas, výsledky mohou být méně přesné než z následného definitivního vyšetření. Pomáhá určit rozsah chirurgického výkonu.

 

Odběr materiálu pro bioptické vyšetření:

  • Operací – větší části tkáně, části orgánů nebo celé orgány
  • Samovolným vyloučením – (části tkání, která vyšla z dutých orgánu těla přirozenou cestou)- vykašláním, smrkáním, stolice, moč, krvácení z rodidel
  • Probatorní excizí (zkusmé vyříznutí) – při nejasném onemocnění pomůže vynětí části ložiska a jeho histologické vyš.
  • Probatorní punkcí (zkusmé nabodnutí) – např. ledviny, játra. Širší jehlou se nabodne vyšetřovaná tkáň, v jehle zůstane tkáň, která se mikroskopicky hodnotí.
  • Kyretáží (výškrabem) – kyretou se seškrábne sliznice a kousky tkání některých dutin (děloha, zvukovod, nosohltan, nebo chorobné ložisko v kosti)
  • Endoskopickou excizí (zažívací , dýchací trakt, močové cesty) – odběr části změněné sliznice přímo při endoskopickém vyšetřen


Další podobné materiály na webu:

Napsat komentář

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!