👤Henri Barbusse
📖Děj knihy
Oheň Henriho Barbusse je syrový a naturalistický popis života vojáků v zákopech první světové války. Román sleduje skupinu francouzských pěšáků, kteří čelí hrůzám války, a ukazuje jejich fyzické i psychické strádání.
Příběh začíná příjezdem čerstvých rekrutů na frontu. Jsou plni iluzí o hrdinství a slávě, ale brzy se setkávají s krutou realitou zákopové války. Neustálé bombardování, všudypřítomné bahno, krysy, vši a nedostatek spánku je fyzicky vyčerpávají. Muži žijí v neustálém strachu ze smrti, obklopeni mrtvolami kamarádů i nepřátel.
Vojáci se učí žít v tomto nehostinném prostředí a vyvíjejí si vlastní strategie přežití. Vytvářejí si silná pouta a vzájemně se podporují. Humor, ironie a sarkasmus se stávají jejich obranným mechanismem proti hrůzám války. Vzpomínají na své rodiny a civilní život, který se zdá být vzdáleným snem.
Jedním z klíčových momentů je útok na německé pozice. Vojáci se připravují na ofenzivu s vědomím, že mnozí z nich se nevrátí. Útok je chaotický a brutální, plný křiku, výbuchů a umírajících. Někteří vojáci projeví mimořádnou odvahu, jiní propadají panice a hrůze.
Po útoku se vojáci vracejí do zákopů, těžce poznamenaní fyzicky i psychicky. Jsou konfrontováni s obrovskými ztrátami a zbytečností války. Začínají zpochybňovat smysl bojů a pociťují hluboké zklamání z idealizovaných představ o válce.
Román podrobně popisuje každodenní rutinu vojáků: hloubění zákopů, nošení zásob, střídání na hlídkách, boj s krysami a vši, opravování poničených pozic. Barbusse se zaměřuje na detaily, které ukazují fyzickou a psychickou degradaci vojáků. Popisuje hnůj, bahno, rozkládající se těla, zápach smrti a zvuky války.
V knize se objevují různé typy postav, které reprezentují různé reakce na válku. Někteří vojáci se stávají otužilými a cynickými, jiní si zachovávají lidskost a soucit. Jsou zde postavy idealistických mladíků, zkušených veteránů, zbabělců i hrdinů.
Barbusse kritizuje válku jako nesmyslné a kruté plýtvání lidskými životy. Ukazuje, jak válka ničí nejen těla, ale i duše vojáků. Zdůrazňuje absurditu a dehumanizující vliv války na jednotlivce.
V závěru knihy se vojáci připravují na další útok. Jsou unavení, zdeptaní a zbavení iluzí. Přesto plní své povinnosti a jdou do boje s vědomím, že jejich osud je v rukách něčeho většího, než jsou oni sami. Barbusse nechává čtenáře s pocitem beznaděje a hněvu nad zbytečností války. Román končí bez jasného řešení a nabízí spíše reflexi nad hrůzami války a jejím dopadem na lidskou psyche. Zůstává v nás obraz zničených životů, ztracených nadějí a trvalých jizev, které válka zanechává na těch, kteří ji přežili. Kniha je silným antiválečným manifestem a výpovědí o brutalitě a absurdnosti válečného konfliktu.
👥 Postavy v díle
Voják Lamuse: Citlivý a inteligentní muž, vypravěč a ústřední postava románu. Reflektuje hrůzy války a její dopad na lidskou psychiku. Postupně se u něj vyvíjí odpor k válce a smysl pro solidaritu se spolubojovníky. ⯀ Paradis: Zkušený a pragmatický voják, který se snaží přežít za každou cenu. Je cynický a nedůvěřivý, ale zároveň projevuje loajalitu ke svým kamarádům. ⯀ Bertrand: Mladý a idealistický voják, který se na začátku války nadšeně hlásí do služby. Postupně však ztrácí iluze a podléhá hrůzám války. ⯀ Tirette: Starší voják, který je známý svým humorem a optimismem. Snaží se udržovat dobrou náladu i v těch nejtěžších chvílích. ⯀ Poterloo: Silný a odvážný voják, který se vyznačuje fyzickou zdatností. Je však také impulzivní a agresivní. ⯀ Volpatte: Krutý a sadistický voják, který si libuje v násilí. Je symbolem dehumanizace, kterou válka přináší. ⯀ Eudore: Inteligentní a vzdělaný voják, který se snaží porozumět smyslu války. Jeho úvahy o válce a lidském utrpení jsou důležitou součástí románu. ⯀ Barque: zkušený voják a pošťák. Jeho postava symbolizuje spojení mezi frontou a domovem.
Tento materiál nám zaslal(a) Eliška a jeho správnost nebyla kontrolována. Ověřené materiály najdete například na stránkách níže: